Hacamat Kimlere Yapılmaz

Hacamat Kimlere Yapılmaz

Kimlere Hacamat Yapılmaz? En çok merak edilen bir diğer konu ise kimlere hacamat yapılmaz. Hacamat yaptıramayacak kişileri sizler için liste şeklinde hazırladık.

Hacamat Kimlere Yapılmaz
Hacamat Kimlere Yapılmaz admin

Kimlere Hacamat Yapılmaz?

En çok merak edilen bir diğer konu ise kimlere hacamat yapılmaz. Hacamat yaptıramayacak kişileri sizler için liste şeklinde hazırladık.

 

Yaşlılara hacamat yapılmaz: 60 yaş üzeri kişilerde eğer kişinin bünyesi çok zayıf değilse yine hacamatın zararı olmaz. Biraz daha dikkatli yaptırmak gerekir.

 

Ayrıca 80 yaş üzerinde ise hacamat'ın hem faydası olmaz hemde hastanın bedenini yoracağı için 80 yaş üzeri hacamat yapılmaması daha uygundur.

 

Kalp pili takan kişilere hacamat yapılmaz: Direk pilin takılı olduğu alana hacamat yapılmaz. Kalp pili takan kişinin kafadan veya dizlerden de dikkatlice yapılmalıdır. (Doktor kontrolünde ancak)

 

Organ nakli yaptırmış kişilere hacamat: Organ nakli yaptırmış kişilere hacamatın en büyük riski enfeksiyon kapma riskidir. Zira organ nakli ameliyatı geçiren kişilere doku organ uyuşmazlığı gidermek için ömür boyu kullanmak zorunda oldukları bağışıklığı düşürücü ilaçları vardır.

 

Organ nakli geçiren hastaların bağışıklık sistemi çok düşük olmaktadır. Ufak bir çizginin dahi iyileşmesi çok uzun zaman alabilmektedir. Organ nakli yaptırmış kişiler hacamat yaptırmak isterlerse mutlaka bir hastahanede doktor kontrolünde ve doktor onayından geçip öyle yaptırmalıdırlar.

 

Düşük tansiyon hastalarına hacamat: Düşük tansiyonu olanlara hacamat 3-5 kupadan fazla yapılmaz.

 

Regl dönemindeki bayanlara hacamat: Anemi veya kansızlık problemi olmayan regl dönemindeki adetli bayanlara hacamat yapılır. Hacamatla temizlik adet kanaması ile temizlik farklı olaydır. Hatta regl döneminde kuyruk sokumundan yapılan hacamat rahim sinirlerini uyararak hastanın daha rahat regl dönemi geçirmesine yardımcı olur. Bir çok adet dönemindeki bayana hacamat yaptırdıktan sonra psikolojik olarak çok rahatladıklarını ve daha rahat bir regl dönemi geçirdiklerini söylemişlerdir.

 

Ameliyatlı kimselere hacamat: Her türlü ameliyat geçirmiş hastalara hacamat için en az 60 gün beklemek gerekir.

 

Hemofili hastalara hacamat: Bir yeri kesilince kanı durmayan hastalara hacamat yapılmaz! Trombosit değerleri düşük olanlara hacamat yapılmaz.

 

[caption id="attachment_98" align="aligncenter" width="799"]hacamat-kimlere-yapılmaz hacamat-kimlere-yapılmaz[/caption]

 

Platinli hastalara hacamat: Diz kapağında veya eklem yerlerinde platin takılmış hastanın platin takılan bölgesine hacamat yapılmaması daha uygundur. Şiddetli vakum platini yerinden oynatabilir ve bunun neticesinde daha büyük sıkıntılar doğabilir.  (Doktorunuzdan onay almadan yaptırmayınız.)

 

DOKTORUNUZA DANIŞMADAN HACAMAT YAPTIRMAYIN

 

Hamilelere hacamat: Hacamat her ne kadar korkulacak hiç bir yanı olmasa da bazı hastalar hacamat esnasında heyecanlanmaktadır. Heyecan anne karnındaki bebeğe zarar verebilir.

 

Kadın doğum uzmanları genelde altıncı ayın sonuna kadar problem olmadığını belirtmektedir. Siz yinede doktorunuza mutlaka danışınız.

 

Eğer anne adayı daha önce hacamat yaptırmış, tecrübeli birisi ise hacamat çok faydalı olur. Hacamattan sonra anne adayının rahatlığı anne karnındaki bebeğe de faydalı olur.

 

İlk defa hacamat yaptıracak anne adayı eğer daha önce hacamat yaptırmamış ise hacamat için doğumdan sonrayı beklemesi daha uygun olur..

 

Hacamat ile alınan kan sadece deri altındaki atıl kan olup göbek kordon ile bebeğin aldığı besini etkilemez. Ayrıca hacamat annede var olan doğal kortizonu artırır. Doğal kortizon ise bebeğin akciğerlerine ve nefes almasında çok fayda sağlar.

 

Anne adayının hacamat yaptırmasının anneye sağladığı bir çok fayda bebeğin de sağlıklı gelişmesine faydası olur. Altıncı aydan sonra hacamat yapılmazsa anne ve bebek için daha güvenli olur.

 

Kemoterapi gören hastalara hacamat: Hasta kemoterapiden çıktığında bağışıklık sistemi son derece zayıf olur. Bu nedenle kemoterapiden sonra en az 60 gün geçtikden sonra hacamatın bir mahsuru olmaz. (Doktorunuza mutlaka danışınız.) Kemoterapi esnasında kesinlikle yapılmamalıdır.

 

Emziren annelere hacamat: Emziren annelere hacamatın hiç bir mahsuru olmaz. Aksine faydası olur.

 

Anemi hastalara hacamat: Kan değerleri düşük ve kansızlık problemi olan hastalara hacamat yapılmaz.

 

Hangi hastalara hacamat nasıl yapılacağını sizler için daha açık anlatmaya çalışsakta sizler bu bilgilerden sonra doktorunuzdan hacamat olabilirsiniz onayını mutlaka alınız.

 

Bu makale altında aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

 

Kaynak: https://hacamatfiyatlari.com/haberler/kimlere-hacamat-yapilmaz/

Bu haber hakkında fikirlerini paylaş
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiltere Kraliçe'nin Cinsel Hayatını Konuşuyor
İngiltere Kraliçe'nin Cinsel Hayatını Konuşuyor
Bergüzer Korel Kıyafetiyle Törene Damga Vurdu
Bergüzer Korel Kıyafetiyle Törene Damga Vurdu